Urologia – czym jest?

Dziedzina medycyny zajmująca się układem moczowym mężczyzn oraz kobiet to jest urologia. Niestety podobnie jak w przypadku ginekologa wizyta u urologa jest również niekomfortowa. Wiele osób decyduję się nawet na rezygnację z wizyty w gabinecie urologicznym ze względu na specyficzny charakter tej wizyty. Niestety strach przed wizytą jest bardzo nieuzasadnione, a komplikacje zdrowotne układu moczowego mogą być powodem dla wielu różnych chorób. 

Dlaczego warto chodzić do urologa. 

Zdrowy układ moczowy to gwarancja właściwego odprowadzania zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. Dzięki niemu z organizmu usuwane są wszelkie toksyny oraz substancje o stężeniu przekraczającym naturalne zapotrzebowanie organizmu. ponadto układ moczowy jest bezpośrednio związany z układem płciowym. Badania dowodzą, że w trakcie rozwoju płodu układ moczowy i płciowy powstają z jednego zawiązka. Dlatego też często mówi się w profesjonalnym języku o układzie moczowo płciowym. Mając na uwadze specyfikę układu moczowo-płciowego jest on podatny na infekcje. Szczególnie dotyczy to kobiet których okolice intymne charakteryzują się dużą wilgotnością i łatwym dostępem do zarazków. Dziedzina medycyna jaką jest urologia obejmuje swoim zakresem również dysfunkcje układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Takie dysfunkcje są źródłem dyskomfortu w życiu codziennym każdego mężczyzny. Dotyczy to sfery fizycznej jak i psychicznej, ponieważ utrudniają ona lub całkowicie uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia seksualnego. 

Choroby jakimi zajmuje się urologia 

Otóż, urolog kraków zajmuje się leczeniem następujących schorzeń: 

• Stany zapalne w obrębie męskich i żeńskich narządów płciowych, 

• Zapalenie dróg moczowych, 

• choroby męskich zewnętrznych narządów płciowych, między innymi stulejka, załupek, wnętrostwo czy wodniak jądra, 

• Nieprawidłowości w pracy pęcherza, 

• Zaburzenia erekcji, 

• Kamica nerkowa, 

• Łagodny przerost prostaty, 

• Żylaki powrózka nasiennego, 

• Nowotwory prostaty, jąder, nerek oraz pęcherza moczowego. 

 Jak wygląda badanie urologiczne? 

Aby odbyć wizytę u urologa wymagane jest posiadanie skierowania od lekarza rodzinnego. Wyjątkiem od tej sytuacji jest prywatna wizyta. Bez względu na to co jest przyczyną naszej wizyty u urologa warto posiadać ze sobą wszelkie aktualne badania. Urolog z Krakowa na pewno zapyta o obecnie zażywane przez pacjenta leki. Na liście również warto uwzględnić preparaty ziołowe. Najważniejsze by odpowiednio zadbać o higienę okolic intymnych by ich badanie było jak najmniej krępujące. podobnie jak w przypadku innych wizyt lekarskich lekarz urolog Kraków na początek przeprowadza wywiad z pacjentem kropka bywa tak że właśnie pierwsza wizyta kończy się już na tym etapie. Dobrym przykładem jest leczenie nietrzymania moczu. Wymagane jest, aby chory wypełnił stosowna dokumentację no wyznaczonym odcinku czasu. Warto mieć jednak na względzie, że najczęstszym sposobem przeprowadzania badania urologicznego to badanie palpacyjne. Polega ono na wykrywaniu zmian narządów za pomocą dotyku. Jest to bardzo trudne przeżycie psychologiczne dla wielu osób. Dlatego tak wielu mężczyzny nie lubi badania prostaty. Jest ono krępujące i problematyczne.