Piła taśmowa – omówienie

Jest to narzędzie o napędzie mechanicznym, które przerzyna materiały ząbkowaną metalową wstęgą. Wstęga zwykle przesuwa się za pomocą dwóch kół, obracających się współbieżnie, choć spotykane są konstrukcje wykorzystujące trzy, a nawet cztery koła.

Chociaż występuje w kilku formach, zasady jej działania są podobne. To dzięki pile taśmowej można uzyskać precyzję cięcia i dążyć do zamierzonego wcześniej efektu.

Jak działa piła taśmowa?

Działanie piły taśmowej jest bardzo proste. To napięty, zębaty łańcuch (taśma), nałożony na dwa lub trzy (ale zdarza się, że i na cztery) koła, które poruszają się współbieżnie. Z reguły napędzane jest tylko jedno z nich. W obecnych czasach piły napędzane są głównie prądem lub paliwem. Ruch ten powoduje cięcie. Ponieważ ostrze jest wąskie, umożliwia precyzyjne wycinanie skomplikowanych kształtów. Piła taśmowa poradzi sobie nie tylko z drewnem, ale również z metalem i niektórymi tworzywami sztucznymi. Jest niezwykle dokładna i skuteczna. Sprzedaż pił taśmowych zdecydowanie wzrasta wiosną, gdy do życia budzą się wszelkiego rodzaju działkowi majsterkowicze i miłośnicy remontów. Jeśli chodzi o działkowych majsterkowiczów, piły taśmowe dzięki swojej precyzji, przy odrobinie umiejętności pozwalają im zbudować w zasadzie wszystko: filigranowy domek dla ptaków, jak i elegancki, składany stolik.

Piły taśmowe są idealne do wykończeń, detali i różnego rodzaju zdobień. Wycinanie skomplikowanych kształtów wymaga cierpliwości, jednak zostaje ona zawsze nagrodzona dumą z własnoręcznie wykonanego elementu.