detoks narkotykowy

Na czym polega detoks narkotykowy? 

Detoks narkotykowy to naturalny proces usuwania substancji z organizmu. Jednak profesjonalny program detoksykacji narkotyków, czasami określany również jako „medycznie kontrolowane odstawienie”, obejmuje zastosowanie zestawu interwencji (takich jak leki i inne terapie) w celu bezpiecznego radzenia sobie ze skutkami ubocznymi, które towarzyszą odstawieniu narkotyków.

Zrozumienie problemu

Kluczowe jest uświadomienie sobie różnicy między profesjonalnym programem detoksykacji a rehabilitacją uzależnień; chociaż „detoks” i „odwyk” są często używane zamiennie, rehabilitacja uzależnień obejmuje konglomerat bieżących usług, których celem jest rehabilitacja społeczna i psychologiczna osoby cierpiącej na nadużywanie narkotyków. Z drugiej strony medyczne centra detoksykacji, takie jak drogadodomu.info starają się ustabilizować medycznie pacjentów, zminimalizować ich objawy odstawienia, zapobiec potencjalnie szkodliwym skutkom odstawienia i pomóc im przejść do programu rehabilitacji nadużywania substancji lub innej formy ciągłej opieki.

Istnieją różne rodzaje profesjonalnych programów detoksykacji, które odpowiadają potrzebom klinicznym pacjenta. Wiele programów detoksykacji wykorzystuje „medyczny model” detoksykacji, co oznacza, że personel kliniczny złożony z lekarzy i pielęgniarek stosuje określone leki, aby pomóc ludziom w bezpiecznym detoksykacji.

Detoksykacja medyczna może być prowadzona w warunkach szpitalnych, stacjonarnych lub ambulatoryjnych i może stanowić część większego programu rehabilitacji uzależnień lub działać samodzielnie. Pacjenci ze skomplikowanymi potrzebami medycznymi lub psychiatrycznymi częściej wymagają detoksykacji w warunkach szpitalnych.

Co po detoksie?

Sama detoksykacja rzadko wystarcza, aby pomóc osobie w długotrwałym wyzdrowieniu i jest tylko pierwszym etapem leczenia uzależnień. Często pacjenci decydują się na program rehabilitacji uzależnień po zakończeniu programu detoksykacji. Skuteczne leczenie wymaga rozwiązania problemu nadużywania narkotyków przez daną osobę i wszelkich powiązanych problemów medycznych, psychologicznych, społecznych, zawodowych i prawnych. Leczenie powinno być dostosowane do wieku, płci, pochodzenia etnicznego i kultury danej osoby. Leki mogą być włączone; jednak terapie behawioralne są najczęściej stosowanymi formami leczenia nadużywania substancji.

Celem leczenia uzależnień jest przywrócenie osoby do produktywnego funkcjonowania w rodzinie, pracy, szkole i środowisku.