Linia do pelletu

Linia do pelletu – wytwarzanie nowych produktów

Niektóre metale zamieniane są w granulki podczas produkcji, tworząc kawałki o standardowych rozmiarach wykorzystywanych podczas procesu rafinacji. W ten sposób można również przetwarzać nawozy. Ta forma jest popularnym produktem nawozowym o przedłużonym uwalnianiu w wielu regionach świata i jest łatwo dostępna z wielu źródeł. Możliwe jest nawet uzyskanie produktów nawozowych w formie organicznej, dla osób, które wolą suchy i schludny sposób dostarczania składników odżywczych do swoich ogrodów.

Wielość branż stosujących peletowanie

Niektóre środki farmaceutyczne mogą być wytwarzane w postaci peletek w celu kontrolowania dawkowania, zwłaszcza w przypadku leków uwalnianych w czasie. W tym przypadku kawałki są zwykle na tyle małe, że można je umieścić w kapsułce, którą połyka się w całości. Gdy powłoka kapsułki pęka, uwalnia peletki, które dostarczają lek do organizmu.

Procesy granulowania

Zasada procesu granulowania (zwana również aglomeracją) jest przeciwieństwem technologii mielenia: polega na zbieraniu lub grupowaniu drobnych cząstek stałych w celu utworzenia elementów o większych wymiarach (kule, cegły, a nawet cylindryczne granulki).

Istnieją dwie główne metody granulowania:

  1. aglomeracja mokra: spójność cząstek uzyskuje się poprzez dodanie cieczy wiążącej (najczęściej wody, ale także środków chemicznych organicznych lub lignosulfonianowych) oraz mechanicznego działania odpowiedniego urządzenia (tarcza granulująca, mieszalnik granulatora itp.). Brak kompresji w celu zapewnienia stabilności peletów;
  2. aglomeracja na sucho: peletki uzyskuje się przez sprasowanie, których spójność jest gwarantowana poprzez łączny efekt zmniejszenia odstępów między cząstkami i zwiększenia ich powierzchni styku. Granulację tę osiąga się ze spoiwem lub bez. Stosowane do tego metody to brykieciarki (na przykład rudy żelaza) lub wytłaczarki do granulacji (produkcja stałego paliwa z odzysku).

Skuteczność działania często zależy od stabilności mechanicznej uformowanych peletów (test na zgniatanie, test ścierania itp.). Głównymi zaletami granulacji są zagęszczenie materiału, co pozwala na obniżenie kosztów magazynowania i transportu, zapewniając łatwiejszą manipulację materiałem, a nawet poprawę jego płynności.

Firmy dysponują różnorodnym sprzętem na skalę pilotażową, takim jak tarcza do peletowania, mieszalnik, a nawet prasa granulacyjna do wykonywania badań materiałów mineralnych, a także tworzyw sztucznych lub organicznych paliw zastępczych.