Linia do pelletu

Linia do pelletu – szeroki zakres zastosowań

Kilka rodzajów materiałów jest wytwarzanych w małych, suchych granulkach. Granulowanie to proces, w którym materiał zamienia się w małe suche granulki. Ma szeroki zakres zastosowań i jest powszechnie stosowanym procesem przemysłowym na całym świecie, od zakładów produkujących paszę dla zwierząt po zakłady recyklingu przetwarzające materiały do ponownego użycia. Proces ten jest zwykle realizowany za pomocą specjalistycznej maszyny zwanej granulatorem, która może działać na wiele różnych sposobów, w zależności od przetwarzanego materiału.

Produkcja tworzyw sztucznych

Jednym z klasycznych zastosowań jakie oferuje linia do pelletu jest produkcja tworzyw sztucznych. Surowe i poddane recyklingowi tworzywa sztuczne są często przetwarzane na granulki, ponieważ ta forma jest łatwa w obsłudze i transporcie. Aby wykorzystać pelety, producent wprowadza je do urządzeń stosowanych przy formowaniu tworzyw sztucznych, które topi ich. Ciekła mieszanina jest wtryskiwana do form, wytłaczana lub w inny sposób przetwarzana w celu wytworzenia gotowego produktu z tworzywa sztucznego. Znane jako nurdle, plastikowe granulki są dostępne w różnych kolorach i rodzajach do zastosowań produkcyjnych.

Pasza dla zwierząt jest również granulowana. Ten rodzaj paszy jest wytwarzany poprzez mielenie składników w celu uzyskania zacieru, który można przerobić na granulki i pozostawić do wyschnięcia przed zapakowaniem. Sucha pasza dla zwierząt jest lżejsza i łatwiejsza w obsłudze, a przekształcenie jej w małe kawałki umożliwia firmom tworzenie szeregu mieszanek paszowych dla różnych zwierząt, z różnymi dodatkami w razie potrzeby. Pasza może być spożywana na sucho lub nawadniana w celu uzyskania miękkiej papki dla zwierząt preferujących miękkie pokarmy.

Paliwo

Tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu nazywane są termoplastycznymi, ponieważ ich struktura chemiczna jest taka sama zarówno w stanie stałym, jak i gorącym stopionym.

Paliwa mogą być również granulowane. Złom drzewny i produkty papierowe są przetwarzane na pellety, które można spalać w piecach, a także sprzedawać inne rodzaje opału. Peletyzacja paliw to popularny sposób na to, aby nadmiar materiałów nie został zmarnowany, a raczej przepakowany w taki sposób, aby nadawał się do użytku. Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska i opłacalne, dzięki czemu dawny odrzut staje się wartościowym przedmiotem.