Jak dobrać zawiasy do szklanych drzwi?

Szklane drzwi są niesamowicie oryginalnym wyposażeniem domu. Wyglądają bardzo elegancko, wprowadzają do wnętrza światło i w dodatku optycznie je powiększają. Ich montaż bywa kłopotliwy, a konieczność doboru zawiasów sprawia jeszcze większy kłopot. Warto na ten temat dowiedzieć się czegoś więcej.

Zawiasy do szkła – podstawowe rodzaje

By móc zamontować szklane drzwi, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie zawiasy. Ich wybór jest bardzo duży, ale zdecydować się należy tylko na jeden ich rodzaj. Nie pozostaje nic innego, jak tylko bliżej poznać zawiasy do szkła, które są przeznaczone do montażu w skrzydle drzwiowym. Zawiasy dostępne aktualnie w sprzedaży różnią się przede wszystkim designem, materiałami, z jakich zostały wykonane, a także sposobem mocowania. Biorąc pod uwagę ostatnią z tych trzech cech, wymienia się zawiasy zewnętrzne i wewnętrzne. Poza tym zawiasy można też zamocować do boku drzwi oraz w pionie. Jeśli na przykład inwestor zdecydował, że zawiasy te zamontuje do boku, musi wiedzieć, że wówczas nie będą one podtrzymywały ciężaru całej szyby. Podtrzymywać skrzydło drzwiowe będzie tylko ten zawias, który został umocowany w górnej części drzwi. Ten dolny zapewnia wyłącznie stabilizację. Dlatego trzeba uważnie podejść do samego montażu. Należy również pamiętać o tym, aby nie umieszczać trzeciego zawiasu w połowie wysokości drzwi, tylko w górnej części skrzydła. W dobrych sklepach można liczyć na dokładny opis produktów i tym samym na informację, jaki jest maksymalny udźwig na parę zawiasów. Wśród polecanych zawiasów do szkła należą zawiasy z funkcją domykania. Te umożliwiają regulowanie tempa i siły zamknięcia. Polecane zawiasy to również te sprężynowe, które pozwalają na utrzymanie drzwi w punkcie 0. To dobre i wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu skrzydło drzwiowe nie otworzy się ani też nie zamknie, gdy w pomieszczeniu pojawi się przeciąg.

Zawiasy do szkła i najczęstsze błędy popełniane przy ich wyborze

Zarówno przy wyborze zawiasów do szkła, jak i przy ich montażu wiele osób popełnia mnóstwo błędów, mających niestety negatywny wpływ na poprawne użytkowanie drzwi. Jednym z najpopularniejszych jest niedopasowanie tafli do granicznych parametrów zawiasów. Chodzi tu nie tylko o ciężar szyby, ale też o jej szerokość. Jeśli więc przykładowo zawias jest zbyt słaby i nie jest w stanie w odpowiedni sposób i na odpowiednim poziomie utrzymać drzwi, te zaczną opadać. Może dojść nawet do sytuacji, w której tafla szkła zacznie ocierać się o podłoże, co prowadzi do wielu skutków, w tym uszkodzenia szkła. Błędem jest również instalowanie zawiasów z silikonową uszczelką na zewnątrz albo mocowanie szyby laminowanej z użyciem okuć zaciskowych. Należy pamiętać, że silikonowe uszczelki mogą ulec odkształceniu z powodu temperatury, a to z kolei wpłynie na poluzowanie samych zawiasów. W związku z tym materiał ten poleca się do zastosowania wewnętrznego. Warto również mieć na uwadze to, że stosowanie okuć zaciskowych w przypadku użycia szyby laminowanej nie jest dobrym pomysłem, a wielu się na to decyduje. Folia znajdująca się między taflami jest sprężysta, więc szyba może się uginać na skutek siły docisku. Dlatego nie jest łatwo dokręcić zawiasy, a jeśli będzie to robione na siłę, tafla może się poluzować i opaść. Niestety wiele osób w ogóle nie bierze tego pod uwagę.

Zakończenie

Wybierając zawiasy do szklanych drzwi, należy zwrócić uwagę na ich rodzaj, materiał, z jakiego powstały, a także sposób mocowania. Ważny jest tu na pewno wygląd, na którym też warto się skupić. W końcu muszą pasować do drzwi idealnie, gdyż nierzadko inwestorzy decydują się na nie tylko dlatego, by stanowiły ozdobę pomieszczenia i całego budynku. Kupując zawiasy, trzeba już w tym momencie wiedzieć, jakie te drzwi mają być, jaka szyba posłuży do ich wykonania. Bardzo ważne jest to, aby zawiasy te z daną szybą współgrały pod każdym względem. Wówczas drzwi będą działać poprawnie i służyć przez długi czas. Wybór zawiasów jest bardzo duży, a z pomocą sprzedawcy zawsze można dopasować idealne okucie do skrzydła, które dzięki niemu zacznie funkcjonować poprawnie.