Instalacje gaśnicze gazowe typu FM200.

Czym jest instalacja FM200?

Żeby zacząć mówić o jakimkolwiek systemie gaśniczym opartym o gazy, należy najpierw dokładnie wskazać, co to jest ogólnie i dlaczego ma to swoje zastosowanie. Jak sama nazwa mówi, systemy te w razie wystąpienia pożaru gaszą pomieszczenie gazem, co jest olbrzymią różnicą dla standardowych instalacji natryskowych. Instalacje gazowe FM200 to swoisty przełom w zabezpieczeniu pomieszczenia. Po ugaszeniu pożaru, jak i w jego trakcie nie trzeba się martwić o to, czy dane pomieszczenie i znajdujące się w nich urządzenia, towary i inne dobra nie uległy zniszczeniu nie tylko przez pożar sam w sobie, ale też przez to co mogło się stać przy natrysku za pomocą wody, czy odpowiednich proszków.

Na czym polega gaszenie gazem FM200?

Sam FM-200 to gaz o nazwie Heptafluoropropan lub apafluran. Wykorzystanie go w systemach gaśniczych to wybór jednego z najszybciej działających gazów dostępnych w tej chwili do tego rodzaju zadań. W przeciwieństwie do wielu innych używanych w instalacjach gaśniczych gazowych związków, nie jest on niebezpieczny dla ludzi. Co ważne nie wymaga także osobnego, odpowiednio przygotowanego pomieszczenia dla przechowywania butli, tak jak ma to miejsce w przypadku CO2. Tak wiele zalet instalacji FM200 sprawia, że jest to jeden z najczęściej używanych systemów w wielu miejscach.

Instalacje gazowe przeciwpożarowe działają w zupełnie inny sposób niż systemy wykorzystujące do gaszenia ognia płyny i inne materiały. Tak jak w przypadku używania systemów z CO2, tak i przy każdym innym gazie ogień jest zduszony poprzez odpowiednie zmiany ciśnienia i składu powietrza. Głównie, wypierając tlen, który potrzebny jest do podtrzymania rozprzestrzeniania się ognia. Żeby instalacje gaśnicze gazowe mogły pracować w odpowiedni sposób, nie zagrażając pracującym w danym pomieszczeniu ludziom, system jest ustawiony na odpowiednią ilość czasu, jaki jest potrzebny na ewakuację. Dopiero wtedy automatycznie (choć można też ręcznie) zaczyna uwalniać gaz, aby ugasić pożar.

Gdzie używa się instalacji FM200?

Systemy gaśnicze FM200 to możliwości gaszenia wielu różnego rodzaju pomieszczeń oraz materiałów, które uległy zapłonowi. Jako jeden z niewielu gazów używanych w tego typu instalacjach gasi on zarówno ciecze łatwopalne, materiały stałe, gazy palne, jak i elektronikę, nie wyrządzając zniszczeń. Dlatego też chętnie jest stosowany w takich pomieszczeniach jak serwerownie czy biblioteki.

Systemy FM200 a środowisko.

Wiadomo, że w dzisiejszych czasach dbanie o wyłącznie swoje interesy, zaniedbując środowisko, jest nie do przyjęcia. Instalacje gazowe FM200 to swoisty przełom, ponieważ zastosowany w nich gaz jest dla środowiska zupełnie obojętny. Nie niszczy on warstwy ozonowej tak, jak wycofywany już całe szczęście Halon 1301. Ma bardzo niską samoczynną emisję, jak i szybko następuje jego rozpad w atmosferze. Dlatego jest też gazem wykorzystywanym w instalacjach, które zyskują poparcie organizacji na całym świecie.