Dlaczego znalezienie doświadczonego programisty jest tak trudne?

Wiele branż, które obecnie przechodzą transformację w świat digitalu posiada ogromne potrzeby technologiczne. Branża medyczna, e-commerce, samochodowa czy finansowa od kilku lat regularnie przenoszą większość biznesu do internetu. To rewelacyjna wiadomość dla klientów tych branż. Większa wygoda, przejrzystość działań oraz całodobowa dostępność do usług danej firmy sprawia, że możliwe jest wyprzedzenie konkurencji o kilka długości technologicznej sztafety.

Czy znalezienie programisty to prawdziwa sztuka?

Gdybyśmy zadali to pytanie działowi HR w dowolnym software house na terenie polski, zapewne usłyszelibyśmy odpowiedź twierdzącą. Warto jednak wiedzieć, że rynek w USA, Kanadzie czy Szwecji wygląda dużo “gorzej”. Polska posiada sporą ilość find programmers, którzy współtworzą najpopularniejsze na świecie startupy i udaje im się odnosić ogromne sukcesy. Wyżej wymienione kraje nie posiadają ogromnej ilości programistów, a posiadają bardzo duże potrzeby technologiczne a więc w tamtych krajach znalezienie doświadczonego programistę jest bardzo trudne. Czasami dzieje się tak, że trzeba przepisać aplikację webową na nowszą technologię, do tego jednak często potrzebny jest programista, który wesprze młodszych programistów w zrozumieniu tego dlaczego starsza wersja została napisana w taki, a nie inny sposób.

Do tego dochodzi również ogromna ilość dostępnych technologii, istnieją języki programowania, które są bardzo niszowe, gdyż posiadają zastosowanie jedynie w bardzo wąskiej ilości branż. Znalezienie programisty, który pisze projekty w języku programowania R lub Malbolge czasami trwa długi miesiącami lub nawet latami. Programiści, którzy posiadają wiele lat doświadczenia, tworzą projekty dla dużych technologicznych firm rzadko zmieniają pracę. Dlatego też wiele firm zatrudnia osoby, które próbują podkupić pracownika danej firmy oferując mu zaporowe zarobki oraz warunki pracy. To jedyna metoda, która jest w stanie przynieść jakikolwiek sensowny efekt.

Jak wygląda sprawa znalezienie programistów w bogatych krajach?

Arabia Saudyjska, Stany Zjednoczone oraz Niemcy tworzą bardzo dużą ilość startupów, przedsiębiorstw oferujących innowacyjne rozwiązania. A to oznacza, że stawki tamtejszych programistów są bardzo wysokie i potrzebne jest szukanie optymalizacji kosztów na tym polu. Najlepszym rozwiązaniem pośrednim jest outsourcing wytwarzania oprogramowania do kraju, który oferuje usługi programistyczne w konkurencyjnych cenach i takiej samej jakości oprogramowania. To główny powód tego, że kraje należące do środkowej i wschodniej Europy zakładają firmy, które w głównym zamierzeniu tworzą zdalne zespoły programistów. Polska, Ukraina, Czechy czy Rumunia dostarczają programistów oraz kompetencje osób technicznych na porządku dziennym do największych firm technologicznych świata. To uczciwy kompromis pomiędzy ceną, czasem znalezienie doświadczonego programisty a tym, że software house współpracuje z międzynarodową marką, zwiększa ilość swojego doświadczenia i ekspertyzy. Zważając na rosnące potrzeby możemy stwierdzić, że outsourcing wytwarzania oprogramowania z każdym rokiem będzie coraz bardziej popularny.