Czy warto inwestować w dedykowane aplikacje i programy?

Sprawne i szybkie działanie w każdej firmie jest podstawą i motorem napędowym sukcesu. Z tego względu spora część, zwłaszcza dużych lub dynamicznie rozwijających się firm, decyduje się na zamawianie od specjalistów oprogramowania dedykowanego, mającego pracę załogi maksymalnie usprawnić oraz zoptymalizować. Czy takie oprogramowanie faktycznie sprawdza się lepiej, niż gotowe i dostępne na rynku rozwiązania?

Firma informatyczna stworzy wszystko od podstaw

Warto zacząć od zalet oprogramowania dedykowanego, ponieważ jest ich naprawdę sporo. Główną i najważniejszą rzeczą jest to, że firma informatyczna takie oprogramowanie dedykowane tworzy od zera, dostosowując absolutnie wszystkie możliwe parametry do zapotrzebowania firmy oraz wymagań sprzętowych, na jakich mają działać. Oznacza to właśnie absolutna optymalizację pracy oraz możliwość uzyskania maksymalnie wysokich wyników sprzedaży czy pracy, w zależności od charakteru firmy, jaka składa zamówienie.

Nie ma również żadnych granic odnośnie zarówno wyglądu, jak i funkcji czy ich ilości w takim przypadku – fachowcy z dobrej firmy informatycznej są w stanie przygotować wszystko. Idącym w parze z tym minusem jest konieczność odczekania określonej ilości czasu, potrzebnej do przygotowania oprogramowania. W przypadku bardziej skomplikowanych systemów może to potrwać nawet kilka czy kilkanaście miesięcy. Zakładając firmę lub chcąc ją modernizować, trzeba brać pod uwagę również ten czynnik, aby nie zostać niemile zaskoczonym.

Z firmą informatyczną możesz liczyć na współpracę i rozwój

Podczas gdy większość tak zwanych „pudełkowych”, gotowych oprogramowań i systemów jest w pewien sposób ograniczona – po prostu w pewnym momencie stajesz pod ścianą i nie możesz iść naprzód – w przypadku dedykowanych systemów firmy informatyczne zawsze są w stanie je udoskonalać, rozwijać, rozszerzać o nowe, niezbędne opcje, których wcześniej nie można było przewidzieć.

Co więcej, kupując przygotowane specjalnie dla swojej firmy oprogramowanie stajesz się firmą unikatową, posiadającą coś, czego nie mają inne przedsiębiorstwa – kreatywność w tym względzie zdecydowanie przemawia na twoją korzyść. Zresztą jest to obopólna korzyść, ponieważ na tworzeniu dobrych systemów zyskuje także sama firma informatyczna, której dzięki temu portfolio znacznie się powiększa. Choćby z tego względu można mieć pewność, że zatrudnieni do tworzenia aplikacji specjaliści od IT dadzą z siebie wszystko.

Kod źródłowy posiada tylko firma informatyczna?

W niektórych przypadkach firmy informatyczne zastrzegają sobie zachowanie i nieprzekazanie kodu źródłowego napisanego systemu klientowi, co wiąże się z jednej strony z zacieśnieniem współpracy, a z drugiej – z pewnego rodzaju uzależnieniem od twórcy. Jeśli prawa autorskie pozostają przy firmie informatycznej, tylko ona będzie w stanie zapewnić dopisywanie kolejnych linijek, rozbudowę czy ewentualne zmiany w systemie. Dla firmy jest to gwarancją, że klient będzie w jednym miejscu prowadził też swego rodzaju serwis systemu, co zapewnia automatycznie zatrudnienie na dłuższy okres.

Firma informatyczna pozna cię z bliska

Dla niektórych firm zdecydowaną niedogodnością opcji, jaką jest dedykowany system, jest konieczność podzielenia się danymi firmowymi, często należącymi do kategorii „poufnych” oraz z know-how. Jest to swego rodzaju ryzyko – twórcom z firmy informatycznej trzeba uwierzyć na słowo i zaufać ich profesjonalizmowi. Niemniej jednak właśnie ze względu na zbytnie zbliżenie się osób postronnych do wrażliwych danych część firm wycofuje się z takiego rozwiązania.

Dzięki firmie informatycznej można być konkurencyjnym na rynku

Zastanowienie się nad wyborem systemu do swojej firmy jest kluczowe – od tej decyzji może zależeć sukces lub porażka działalności. Długi czas oczekiwania oraz niepewność związana z koniecznością zaufania a z drugiej strony nieograniczone możliwości rozwoju oraz bycie unikatowym – wybór nie dla każdego jest łatwy i oczywisty.