Co sprawia, że Serie A czyli włoskie rozgrywki ligowe, różnią się od tych z innych krajów?

Nikogo nie dziwi już fakt, że każdy kibic wyróżnia swoje ulubione ligowe rozgrywki, a te są po prostu wówczas oglądane najchętniej. Nie da się ukryć, że to najczęściej jedna z najlepszych lig europejskich, a zatem ta niemiecka, angielska, hiszpańska czy też włoska. Chociaż znawcy futbolu znają najmniejsze szczegóły dotyczące wszystkich lig, dla laików nie jest to oczywiste, że te dość mocno różnią się od siebie. Dosłownie w każdych rozgrywkach da się wyłonić cechy charakterystyczne, a zatem jak to wygląda w wypadku Serie A?

Kiedy bardzo interesujemy się włoską piłką, tabela Serie A strzelcy oraz wiele innych statystyk jest zapewne nam doskonale znanych. Każde rozgrywki na najwyższym poziomie sportowym, muszą posiadać pewne elementy, które wyróżniają je na tle pozostałych, co zwykle widać po stylu gry w piłkę. W Hiszpanii jest to zatem futbol wyjątkowo techniczny oraz finezyjny, gdzie najistotniejsze są umiejętności indywidualne i ofensywne inklinacje. W Anglii, charakterystyczna jest wysoka intensywność meczów, dlatego od piłkarzy wymaga się najwyższej wydolności i sporego zaangażowania w grę. Włochy zaś słyną z ponadprzeciętnego zamiłowania do taktyki i wszelkich schematów, a także do budowy drużyny od defensywy. Urosło do tego stopnia, że nawet aktualny król strzelców Serie A, może posiadać sporo zadań, zorientowanych na grę obronną.

Seria A i jej największe kluby…

Nie ma wątpliwości, że to Juventus Turyn jest największym klubem we Włoszech, a bramki strzeże tam nasz reprezentant, czyli Wojciech Szczęsny. Jest to zespół, który wielokrotnie zostawał mistrzem Włochem, a nawet w pucharach europejskich nie odstaje od pozostałych, szczególnie dobrze radząc sobie w Lidze Mistrzów. Jest to jednak nie jeden z popularnych zespołów we Włoszech, gdyż to także Inter Mediolan, AS Roma, SSC Napoli, ale też AC Milan mimo tego, że obecnie jest to klub pogrążony w kryzysie.

Sprawdzając terminarz Serie A, natkniemy się na mnóstwo interesujących spotkań, gdzie jedne z ciekawszych to np. derby Mediolanu – Inter i AC Milan, Derby Rzymu – AS Roma i Lazio, derby Turyny – Juventus i Torino,  także derby Genui – Genoa i Sampdoria, w której grają na co dzień dwaj Polacy, czyli Bartosz Bereszyński oraz Karol Linetty.

Włoska miłość do futbolu…

To bardzo popularna teza, że Włosi kochają piłkę nożną niemal tak bardzo, jak religię i swoje rodziny, co widać chociażby po zachowaniach kibiców. Dla większości Włochów, wyniki Serie A są bardzo istotną informacją, a sami piłkarze traktowani są wyjątkowo. Dostrzeżemy to chociażby w wypadku kibiców SSC Napoli, gdzie kibice wielbią swych piłkarzy, z zwłaszcza każdego, który utożsamia się z klubem i oddaje serce na boisku. Jeśli jednak ten odejdzie z drużyny do lokalnego rywala, mogą go wręcz znienawidzić. Piłkarze nawet nie muszą płacić tam w restauracjach, a w menu znajdziemy dania, nazwane ich imionami.

O czym warto wspomnieć, Polacy są jedną z liczniejszych mniejszości w Serie A, gdyż znani są ze swej solidności. Skauci twierdzą, że szybko uczą się nowych schematów taktycznych, są dobrze przygotowani fizycznie, nie sprawiają problemów wychowawczych, a także przejawiają bardzo dobry stosunek ceny na rynku transferowym, do skali posiadanego talentu. Powoduje to, że niemal każdego roku do Włocha z ekstraklasy lub innego klubu, trafia jakiś Polak.