Anemia u dzieci

Anemia u dzieci może wystąpić z powodu braku żelaza, niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego. U dzieci z anemią z powodu braku żelaza cierpią na niedobór żelaza w organizmie. Poziom żelaza w organizmie jest kontrolowany przez przepływ krwi z żołądka do jelit i krwi do nerek i mózgu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) anemia u dzieci jest główną przyczyną śmierci dzieci na świecie. W przypadku niedoboru kwasu foliowego, komórki krwi tracą zdolność do tworzenia krwinek czerwonych. Jest to rodzaj krwi, która odżywia komórki ciała. Niedobór witaminy B12 powoduje powolne tworzenie komórek krwi w organizmie. Witamina B12 jest witaminą zwierzęcą, która jest dostępna w mięsie i produktach mlecznych.

Przyczyny anemii u dzieci

Anemia u dzieci (https://mamatoogarnia.pl/zdrowie-pod-kontrola/anemia-u-niemowlat-objawy-diagnostyka-skutki-leczenie/) może być spowodowana przez wiele czynników, w tym:

  1. Niedobór żelaza: jest to najczęstsza przyczyna anemii u dzieci. Niedobór żelaza może być spowodowany niedoborem żelaza w diecie.
  2. Niedobór witaminy B12.
  3. Niedobór kwasu foliowego: może być spowodowany przez niedobór kwasu foliowego w diecie lub przez problemy ze wchłanianiem kwasu foliowego.
  4. Choroby krwi: choroby krwiotwórcze, choroby szpiku kostnego, lub choroby krwi, które powodują utratę krwi (np. Krwawienie z nosa lub dziąseł).
  5. Niektóre leki: np., które powodują utratę krwi (np. Leki przeciwzakrzepowe), lub leki, które powodują, że komórki krwi nie mogą w pełni się rozwijać lub funkcjonować (np. Leki przeciwnowotworowe).
  6. Inne przyczyny: nowotwór lub niektóre choroby autoimmunologiczne.

Leki na anemię

W przypadku anemii wynikającej z niedoboru żelaza lekarz może przepisać leki wspomagające trawienie oraz suplementy żelaza. W większości przypadków, jeśli twoje dziecko ma problemy z trawieniem, suplementy w formie tabletek nie są dla niego najlepszym rozwiązaniem. Przez to, że jest trudniej je trawić, mogą one być bardziej podatne na problemy z układem pokarmowym. Natomiast krople zawierające żelazo w formie chelatu, które występują w suplementach diety, są łatwiej przyswajalne przez organizm. Ponieważ są one łatwiejsze do przyswajania, dzieci mają dużo mniejsze problemy z niestrawnością i biegunką. Jest to ważne, ponieważ w wielu przypadkach anemia u dzieci wynika właśnie z tego, że są one bardzo podatne na problemy z układem pokarmowym.

Wyniki badań wskazujące na anemię

Wyniki badań krwi wskazują na anemię w przypadku zmniejszenia liczby czerwonych krwinek i hemoglobiny. Hemoglobina jest białkiem zawartym w czerwonych krwinkach. Jego zadaniem jest przenoszenie tlenu i dostarczanie go do tkanek. Warto wiedzieć, że anemia może mieć różne przyczyny i może być wykrywana podczas badania krwi.